Изкривявания в мисленето които създават стрес

Изкривявания в мисленето които създават стрес
Има някои изкривявания в мисленето които специалистите наричат когнитивни изкривявания. Това са мисловни модели, които по един или друг начин съпътстват живота на повечето от нас. Най лошото е че тези мисловни модели носят тревожност, безпокойство и стрес в и без това стресиращото и натоварено ежедневие. Нека видим кои са някои от най-известните.


- Моделът всичко или нищо.

Това да гледате на света в бяло черни краски е доста стресиращ модел на мислене. Този модел е на принципа, че ако не сте перфектни, то значи сте провал. Грешното в случая е, че на света няма само бяло или черно, а има хиляди други цветове.

- Прекаленото генерализиране.

Тук може да включим понятия от типа “не ме наеха на работа, никога няма да получа никоя работа.” Генерализирането от единствено негативна точка не съдържа почти никога цялата истина, а представя нещата само от една отрицателна гледна точка.

- Мозъчния филтър.

Тук става дума за хората, които някак си успяват да филтрират всичко положително, успявайки да се концентрират върху единственото лошо нещо.

- Намаляване на позитивното, подсилване на негативното.

При този модел на мислене много често хората обръщат съвсем бегло внимание и не се радват особено на положителните неща в живота, но за сметка на това леко позасилват негативните.

Прескачане на доказателствата.

Този модел на мислене означава че хората които го използват си правят негативни заключения на принципа на “мога да кажа, че тя тайно ме мрази”. Това са твърдения от негативен характер, за които няма никакви реални доказателства че са истина.

- Катастрофизиране.

Това означава че хората които прилагат този мисловен модел обикновено очакват най-лошия възможен сценарий да стане реалност, подминавайки всички други възможности.

- Усещане на негативните емоции като физически симптоми.

Характерно за някои хора е, че когато са подложени на силен стрес те изпитват страх от симптомите причинени от стреса. например при много силно напрежение получават паническа атака, при която си мислят, че тялото им е подложено на огромна опасност.

- Би трябвало и не би трябвало.

Това е мисловен модел който причинява голям стрес. Вие сами си налагате списък с правила, които трябва да спазвате. Сигурно си казвате “това може, а онова не” и стриктно спазвате собствените си правила, дири и когато ви стресират силно.

- Етикетизиране.

Това е когато в резултат на малка грешка си поставяте етикети от сорта на “аз съм провал/идиот/нещастник”
Сподели в Google Plus
    Google коментари
    Facebook коментари

0 comments:

Публикуване на коментар