Един такъв шейк съдържа прахообразна форма на протеина, като соя или суроватка, която е вторичен продукт при производството на сирене и други млечни продукти. Към тези съставки се добавят различни ароматизатори и когато се смесят с вода или мляко се превръщат в познатият и вкусен шейк. Препоръчителните дози са различни, но обикновено става въпрос за около 20 грама протеин.
Приемането на протеини в комбинация с редовни тренировки са широко приет начин за трупане на мускулна маса. Според изследване, протеиновите шейкове също така потиска отделянето на хормона грелин, който е отговорен за чувството на глад. Така успешно се потиска апетита. Подобни проучвания и изследвания усилено налагат тези шейкове на пазара като продукт за масите, а не както беше до преди няколко години – само за фитнес маниаци.
Не можем да кажем, че подобни продукти имат гарантиран ефект и ще отслабнете, нито пък ще имат по красива мускулатура. Според специалисти, за да има ефект приема им, трябва да тренирате редовно. Една добре преценена диета или режим на хранене, по-точно казано, ще има същият ефект като протеиновите шейкове. Във фибрите например също се съдържа голямо количество протеини, а и в доста други натурални храни. За някои хора, обаче е много по-лесно и удобно просто да си пият шейка.
Твърди се, че хората са склонни да изпаднат в състояние на зависимост към протеиновите шейкове. При диетите, които се основават на приема на тези напитки, загубата на тегло всъщност не се дължи на самият шейк, а на факта, че апетитът е потиснат и се храним по-малко и приемът на въглехидрати е ограничен. Тънкият момент идва, когато човек започне прекалено много да свиква към протеините, и спира да приема разнообразна храна, богата на всички вещества, необходими на организма.
0 comments:
Публикуване на коментар